2/15/2016

Stājušies spēkā Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumi

Stājušies spēkā Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumi

Kopš 2016. gada 1. janvāra stājas spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas sevī ietver vairākus īstermiņa aizdevēju darbības ierobežojumus, kā arī noteikumus, kas attiecas uz patērētājiem.

Patērētāja kreditēšanas līguma izmaksām jābūt samērīgām un atbilstošām godīgai darījumu praksei. Kredīta kopējās izmaksas patērētājam aprēķina normatīvajos aktos par patērētāju kreditēšanu noteiktajā kārtībā. Kredīta kopējās izmaksas patērētājam ir visas izmaksas, tai skaitā procenti, komisijas nauda, nodevas un jebkādi citi maksājumi, kas patērētājam jāmaksā saistībā ar kreditēšanas līgumu un kas ir kredīta devējam zināmi (izņemot zvērināta notāra izmaksas). Kredīta kopējās izmaksās iekļauj arī izmaksas par papildu pakalpojumiem saistībā ar kreditēšanas līgumu, tai skaitā apdrošināšanas prēmijas, ja papildu pakalpojumu līguma noslēgšana ir obligāts priekšnoteikums, lai saņemtu kredītu vai lai to saņemtu ar piedāvātajiem noteikumiem un nosacījumiem.

Nosakot kredīta kopējās izmaksas patērētājam, jāņem vērā visas izmaksas, kas atbilst šādiem kritērijiem:

  1. līguma noslēgšanas brīdī ir zināmas kredīta devējam;
  2. patērētājam tās jāmaksā, lai kredītu saņemtu vai lietotu;
  3. izmaksas par jebkādiem papildus pakalpojumiem, kas patērētājam obligāti jāiegādājas, lai saņemtu kredītu.

Kredīta kopējo izmaksu aprēķināšana

Kredīta kopējās izmaksas patērētājam dienā izteiktas procentos kreditēšanas līgumiem, kas noslēgti uz termiņu virs 30 dienām, nosakāmas, izdalot kredīta kopējo izmaksu patērētājam summu ar kredīta līguma kopējo termiņu izteiktu dienās.

Piemērs: Ja kredīta līguma kopējās izmaksas patērētājam ir 8.8 EUR un kredīta līgums tiek noslēgts uz 30 dienām, tad kredīta kopējās izmaksas patērētājam dienā ir 8.8/30=0.29 EUR.

Lai noteiktu procentos izteiktas kredīta kopējās izmaksas patērētājam dienā aizdevumiem, kas noslēgti uz termiņu virs 30 dienām, jālieto šāda formula:

i = kredīta procenti dienāK = kredīta kopējās izmaksasn = kredīta dienu skaitsP = izsniegtā kredīta summa

Piemērs: Ja kredīta līguma kopējās izmaksas patērētājam ir 8.8 EUR, izsniegtā kredīta summa ir 100 EUR un kredīta līgums tiek noslēgts uz 30 dienām, tad kredīta procenti dienā ir (8.8/30)/100= 0,29%.