1/19/2021

Sērija #1: Faktori, kas jāņem vērā, noformējot aizdevumu

Sērija #1: Faktori, kas jāņem vērā, noformējot aizdevumu

Privātpersonu kreditēšana ir viens no mūsdienu ekonomikas pīlāriem. Tradicionāli kredītus piešķīra bankas, taču jau vairākus gadus aizdevumus piedāvā arī nebanku kredītdevēji. Pateicoties interneta sniegtajām iespējām, nebanku jeb "ātros kredītus" ir ērti un vienkārši noformēt, un tie var būt lielisks palīgs dažāda veida situācijās – sevišķi neparedzētu izdevumu gadījumā.

Ātrais aizdevums tiek izsniegts bez ķīlas un galvojuma, turklāt tiem ir īss atmaksas periods – parasti līdz 30 dienām, un salīdzinoši nelielas aizdevuma summas – līdz 1500 EUR. Kaut gan kredīts var šķist vienkāršākais risinājums daudzos dzīves gadījumos, nepārdomāts lēmums var novest pie nepatīkamiem mirkļiem. Tāpēc ir ieteicams rūpīgi izvērtēt kredīta nepieciešamību un visus ar to saistītus riskus. Šajā rakstu sērijā izskaidrosim, ko patiesībā nozīmē vairākkārt dzirdētā frāze "aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atdod aizdevumu". Sāksim ar to, ka, patērētājam ir jāapzinās personīga atbildība par savām kredītsaistībām. Līdz ar to, pieņemot lēmumu par kredīta ņemšanu, sākumā ir jānoskaidro, vai varat to atļauties.

Izvērtējiet kredīta mērķi un nepieciešamību

Pirms uzņematies jebkāda veida kredītsaistības, ir vērts apdomāt vai konkrētā aizdevuma summa ir vitāli nepieciešama tieši šobrīd? Vai mērķis var pagaidīt un vai labāka alternatīva tā sasniegšanai nevarētu būt, piemēram, uzkrājums? Nav ieteicams aizņemties naudu impulsa pārņemtās situācijās.

Nebanku kredītdevēju pakalpojumi ir domāti, lai tos izmantotu apzinīgi un aizņemtos naudu tad, kad kredīta līdzekļi palīdz risināt kādu problēmu vai būtiski uzlabot dzīves kvalitāti un cilvēka rīcībā esošo līdzekļu apjoms nav pietiekams. Piemēram, ja Jums rodas kāda medicīniska rakstura kaite, nepietiek naudas dzīvokļa īrei vai pārtikai, vai arī steidzami nepieciešams atrisināt saimniecībā radušos force majeure situāciju.

Savukārt ātro kredītu nav ieteicams izmantot jau esošu kredītsaistību segšanai, izklaidēm un citām sekundāra rakstura lietām bez kurām var iztikt vai kuru iegādi un remontu var atlikt uz nenoteiktu laiku.

Objektīvi izvērtējiet savu finanšu stabilitāti

Ikmēneša ienākumu apjoms. Lai kredīts patiešām jums palīdzētu, pirms tā ņemšanas ieteicams noteikt savus ikmēneša ienākumus un veikt aprēķinus, apzinot naudas summu, kuru Jūs varat novirzīt kredītsaistību apmaksai. Tikai gadījumos, kad jums ir pastāvīgs darbs un regulāri ieņēmumi, jūs spēsiet veikt regulārus kredīta maksājumus un laicīgi izpildīt savas kredītsaistības. Finanšu prātības eksperti uzskata, ka kredītsaistībām nevajadzētu pārsniegt 20-30% no jūsu ikmēneša ienākumiem. Šāda atbildīga pieeja ļaus atmaksāt kredītu bez kavējumiem un izvairīties no pakalpojuma sadārdzināšanās.

Kredītvēstures kvalitāte. Izvērtējot aizdevuma pieteikumu, kredītdevējs ņem vērā klientu kredītvēsturi. Lai aizdevums būtu pieejams, Jūsu kredītvēsturei jāliecina par to, ka esat atbildīgs aizņēmējs ar atbilstošu kredīta atmaksas disciplīnu. Jāatceras, ka mūsdienās nebanku kredītdevēji strādā ar augstām finanšu tehnoloģijām un spēj dažu minūšu laikā pārbaudīt potenciālo klientu pēc vairākiem simtiem maksātspējas parametru, ieskaitot daudzpusīgu klienta līdzšinējo parādsaistību pieredzi. Atsevišķos gadījumos kredītdevējs, izvērtējot visus riskus, var atteikt kredīta piešķiršanu.

Vecuma ierobežojumi. Lai veicinātu atbildīgu aizņemšanos, ievērojama daļa nebanku kredītdevēju, kas ir Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas (LAFPA) biedri, savus pakalpojumus klientiem  piedāvā tikai no 20 gadu vecuma. Taču likumdošana nosaka, ka īstermiņa kredīts ir pieejams personām, kas sasnieguši vismaz 18 gadu vecumu un kuriem ir pastāvīgi ikmēneša ienākumi. Neskatoties uz to, ka persona ir sasniegusi atbilstošu vecumu, lai saņemtu aizdevumu, katram pašam ir kritiski jāizvērtē savas spējas atbildīgi attiekties un nokārtot kredītsaistības.

Ja, kritiski izvērtējot savu "finansiālo veselību", secinājāt, ka atbilstat minētajiem nosacījumiem un varat atļauties uzņemties kredītsaistības, dariet to Jums drošā veidā. Par to, ko nozīmē aizņemties droši, lasiet nākamajā šī sērijas rakstā.