4/24/2016

Psihoterapeites Daces Caicas ieteikumi cilvēkiem, kuru tuvinieki ir nonākuši finansiālās grūtībās

Psihoterapeites Daces Caicas ieteikumi cilvēkiem, kuru tuvinieki ir nonākuši finansiālās grūtībās

Ar īsziņas vai interneta starpniecību ņemtie tā sauktie ātrie kredīti pērn bija vieni no straujāk augošajiem pakalpojumiem nebanku sektorā. Diemžēl ir gadījumi, kad kredītu ņēmējs dažādu iemeslu dēļ nespēj laikā atmaksāt aizņēmumu, kas, protams, emocionāli un fiziski skar visus ģimenes locekļus.

Ja ģimenei nav pietiekami daudz naudas līdzekļu, ir pierādīts, ka ģimenes locekļi  arī sociāli jūtas atstumti, jo ir neērti iet uz dzimšanas dienu bez dāvanas vai ir nepatīkami, ka nav naudas benzīnam, lai aizbrauktu ciemos, nevar atļauties pusdienas u.tml. Nereti parādu veidošanās ir cieši saistīta ar viena vai vairāku ģimenes locekļu atkarību no alkohola, azartspēlēm u.c. To, ka tuvinieki pielāgojas atkarīgā postošajai uzvedībai, darbībām, kas viņiem patiesībā ir neizdevīgas, traucējošas, sauc par līdzatkarību.

Līdzatkarīgi ģimenes locekļi vienmēr zina, ko un kā vajag darīt atkarīgajam, bet viņiem ir grūti atbildēt uz jautājumu, ko vēlas un kā jūtas viņi paši. Ģimenē, kurā kāds cieš no atkarības, pārējiem raksturīga atbildības uzņemšanās par atkarīgo – tendence viņu "glābt", novērst un neļaut izbaudīt savas rīcības sekas. Viņi kontrolē atkarīgo, cenšas atdot viņa parādus, izjūt varu pār viņu, nosoda un mēģina parādīt, cik paši ir labi un cik slikts ir atkarīgais, bet vienlaikus viņi izjūt lielu vainas izjūtu, dusmas, kaunu, sāpes, bailes, vientulību.

Domājot par otra cilvēka vajadzībām, nevis savējām, līdzatkarīgais nepamana, kas notiek ar viņu pašu. Viņš ir "pārņemts" ar atkarīgo, ar vēlmi viņu izglābt, parādīt citiem to, ka ar viņu pašu un viņa ģimeni viss ir kārtībā. Aktīvā darbošanās nemitīgā kustībā ļauj viņam nejust sāpes, neredzēt, kas notiek, aizmirst savas vajadzības. Bet jāatceras, ka tas nevar turpināties bezgalīgi, līdzatkarīgie bieži "sabrūk", sabojā savu veselību vēl ātrāk nekā atkarīgie.

Lai tas tā nenotiktu, svarīgi:

  • Pieņemiet to, ka izmainīt notiekošo nav jūsu spēkos. Jūs nevarat alkoholiķa vietā nedzert vai narkomāna vietā nelietot narkotikas, vai spēlmaņa vietā nespēlēt azartspēles un pārstāt aizņemties viņa vietā. Tā ir atkarīgā, nevis jūsu izvēle.
  • Tas ir ļoti grūti, bet ļaujiet atkarīgajam pašam uzņemties atbildību par savu rīcību. Viņš pats ir atbildīgs par savu dzīvi. Neuzveliet šo atbildību uz saviem pleciem!
  • Iemācieties aizstāvēt savas tiesības un drošību, sakot stingru "nē" ģimenes locekļa postošajai uzvedībai.
  • Neļaujiet manipulēt ar sevi, cieniet savas vajadzī Nepieļaujiet, ka kāds no ģimenes rīkojas tikai savās interesēs, ignorējot jūsējās.
  • Nekrājiet problēmas – risiniet tās nekavējoties. Nekautrējieties meklēt palīdzību pie speciālistiem, ja nepieciešams.
  • Pārtrauciet kontrolēt un vainot citus. Necentieties izmainīt otru, mainieties pats.
  • Iemācieties pārvarēt stresu un sagādāt prieku sev, atrodot vaļaspriekus.
  • Bezjēdzīgi ir uzdot azartspēlmanim jautājumus vai veikt pratināšanu. Jūs nevarat izmainīt situāciju.
  • Neaizņemties naudu un neuzņemties parāda atdošanas saistības azartspēlmaņa vietā, kamēr viņš spēlē, kā arī nav ieteicams uzņemties papildu darbus, lai atdotu ģimenes locekļa parādus.
  • Varbūt arī ir vērts pierunāt azartspēlmani vai alkoholiķi aiziet uz pirmo AA sapulci, taču atstājiet viņam pašam tiesības izlemt, ar ko viņš tur nodarbosies turpmāk.
  • Lai saglabātu emocionālo līdzsvaru, pārdzīvojot tuvinieka grimšanu parādos - runājiet par šo problēmu. Neslēpiet to. Pastāstiet par savu satraukumu cilvēkam, kuram spējat uzticēties.
  • Uz laiku pievērsieties kaut kam citam. Pārslēgšanās palīdz atvilkt elpu un atjaunot dvēseles līdzsvaru - mainiet vidi un komunicējiet ar citiem cilvēkiem.
  • Plānojiet laiku atpūtai. Biežāk apstājieties un velties mirkli atpūtai.

Finanšu izglītības platformas iniciators 4finance piedāvā psiholoģisko atbalstu un bezmaksas psihoterapeita-psihologa konsultācijas. Plašāka informācija par psihoterapeiti Daci Caicu, ar kuru sadarbībā ir tapis šis raksts, kā arī pieteikšanās konsultācijām ir pieejama šeit.