6/8/2023

Pieci naudas taupīšanas ieteikumi, kas vienlaikus uzlabos tavu veselību

Pieci naudas taupīšanas ieteikumi, kas vienlaikus uzlabos tavu veselību

Pasaulē, kurā valda produktivitāte, nav brīnums, ka cilvēki ir apsēsti ar dažādu dzīves triku (lifehack) apgūšanu, kas palīdz minimizēt pūles un paaugstināt efektivitāti. Kā būtu, ja mēs teiktu, ka ir tādi naudas taupīšanas triki, kas vienlaikus uzlabo veselību? Šajā rakstā atradīsi piecas idejas  kā uzlabot savu bankas bilanci un vienlaikus arī fizisko veselību, kuras varat īstenot jau šodien, lai pilnveidotu savu dzīvi ilgtermiņā.

  1. Maini ēšanas paradumus
  • Ierobežo gaļas īpatsvaru uzturā. Dod savam ķermenim un maciņam atelpu un vismaz reizi nedēļā atmet gaļu. Pasaules Veselības organizācijas pētījums par sarkano gaļu liecina, ka tās lietošana uzturā pārmērīgā daudzumā palielina risku saslimt ar vēzi, uzliek lielāku slodzi uz nierēm, kaitējot cilvēkiem ar nieru mazspēju, paaugstina asinsspiedienu un kaitē sirdij, kā arī provocē diabētu. Ierobežojot sarkanās gaļas īpatsvaru ikdienas uzturā, tu varēsi būtiski samazināt šo slimību riskus. Lēcas, olas un tofu ir labi olbaltumvielu avoti, ko var izmantot kā gaļas veselīgāku un lētāku alternatīvu.
  • Pērc sezonas produktus, pārstrādā un iesaldē. Sezonas augļiem un dārzeņiem vienmēr ir augstāka uzturvērtība, bagātāka garša un pieejamāka cena. Turklāt ir vērts dot priekšroku bioloģiski audzētiem augļiem un dārzeņiem, jo izvēloties bioloģisko pārtiku mēs ne tikai izvēlamies kvalitatīvākus produktus bez pesticīdiem, bet arī atbalstām ilgtspējīgas, vidi saudzējošas, lauksaimniecības attīstību Latvijā. "Bioloģiskais ceļvedis patērētājam” palīdzēs tev saprast, kā atpazīt bioloģisko pārtiku - kur to var iegādāties, kad ir konkrētu augļu un dārzeņu sezona, kā arī nodrošinās vairākas iedvesmojošas veselīgu ēdienu receptes. Iesakām arī sezonas pārtikas produktus iepirkt vairumā, ja ir tāda finansiālā iespēja, un pārpalikumus pārstrādāt un iesaldēt, lai cauru gadu lietotu uzturā svaigus, vitamīniem bagātus augļus un dārzeņus, nepārmaksājot.
  • Audzē augļus un dārzeņus mājas apstākļos. Ņemot vērā šī brīža pārtikas cenas, ir vērts apsvērt domu iestādīt mājās nelielu “palodzes dārziņu” ar dārzeņiem, zaļumiem un garšaugiem, ko tu visbiežāk lieto uzturā. Sēklas maksā trīsreiz lētāk, bet pašu audzētie produkti vienmēr ir svaigi, bez pesticīdiem un konservantiem. Tomātus, burkānus, zaļās pupiņas, lokus un garšaugus, piemēram, piparmētru, baziliku un dilles, ir ļoti viegli audzēt, pamēģini!
  • Gatavo ēdienu mājās, lai tērētu mazāk naudas kafejnīcās un restorānos. Kad gatavo ēdienu pusdienām vai vakariņām, pagatavo nedaudz lielākā apjomā, lai nākamajā dienā varētu paņemt porciju līdzi uz darbu, ietaupot uz darbavietai tuvākā bistro apmeklējuma. Ja nevari paspēt apēst brokastis, labāk atmet ieradumu paķert pa ceļam uz darbu kādu smalkmaizīti. Savlaicīgi sagatavo mājās ēdienu brokastīm, ko var ērti paņemt līdzi, piemēram, jogurtus, ar verdošu ūdeni vai pienu aplejamās biezputras, vārītas olas, vieglus lapu salātus u. tml.
  • Plāno ēdienreizes un iepērcies gudri. Iknedēļas maltīšu plānošana un iepirkumu saraksta izveide palīdz sekot līdzi ne tikai savam uzturam, bet arī izdevumiem. Katru nedēļu atvēl laiku, lai iepriekš saplānotu ēdienreizes, un dodies uz lielveikalu ar konkrētu nepieciešamo preču sarakstu. Tā tu izvairīsies no čipsiem, šokolādes un citiem impulsīviem pirkumiem. Tavs viduklis būs pateicīgs. Ja ir iespēja, iepērc veselīgus produktus ar garu derīguma termiņu vairumā, piemēram, riekstus, sēklas, žāvētus augļus, pākšaugus un graudaugus, jo īpaši, ja tiem ir atlaides. Starp citu, tos var izmantot kā veselīgus našķus, ja dienas laikā sagribās kaut ko uzkost. Vienmēr izmanto akcijas, atlaides un veikala lojalitātes kartes priekšrocības, lai ietaupītu.

2. Pārskati lietojamo dzērienu klāstu

  • Ierobežo alkohola lietošanu. Kā jau vairākkārt ir dzirdēts - “pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga jūsu veselībai!”. Bet ja alkohola nelabvēlīga ietekme uz organismu tevi nepietiekami motivē, iespējams spēcīgāks arguments tev šķitīs jautājuma finansiālā puse? Vidējā cenu līmeņa vīns veikalos maksā 6 -10 EUR un cena alkohola dzērieniem palielinās līdz ar grādiem. Viens kokteilis kafejnīcā maksā 7 - 9 EUR, bet alkohola daudzums tur ir visai niecīgs. Tikai iedomājies cik daudz naudas tu varētu ietaupīt, ja alkoholisko dzērienu vietā izvēlētos, piemēram, svaigi spiestās sulas! Nemaz nerunājot par vēlajām vakara maltītēm un uzkodām pie “vīna glāzes”, kurām galu galā arī iztērēsi daudz naudas.
  • Atsakies no baristas pakalpojumiem. Daudzi no mums nejūtas pamodušies kamēr neizdzers savu rīta kafiju. Citiem kafija ir neatņemama dzīvesstila sastāvdaļa un ieskriet kafejnīcā pēc sava iecienītākā kafijas dzēriena ir obligāts ikdienas rituāls. Taču kafijas tasītes cenas variē no 2 līdz 4 EUR, un šis ikdienas pirkums mēneša beigās var “izkrāpt” no tava maciņa vidēji 90 EUR, bet gadā šī izdevumu pozīcija var veidot vairāk kā 1080 EUR. Labāk gatavo kafiju mājās un ņem to līdzi termokrūzē, bet ietaupīto naudu novirzi, piemēram, pensijas 3. līmeņa uzkrājumam. Turklāt dzērienu gatavošana mājās atstāj vietu eksperimentiem un tu varēsi atklāt priekš sevis veselīgākas, bet tikpat garšīgas un uzmundrinošas kafijas alternatīvas kā matcha, mate, “zeltainais piens” (indijas dzēriens, kura pamatā ir silts piens ar ingveru, kanēli, kurkumu un melnajiem pipariem) un citas.
  • Samazini cukuru saturošo dzērienu lietošanu. Vienkāršs veids, kā uzlabot veselību un vienlaikus ietaupīt naudu ir vairāk lietot uzturā parasto minerālūdeni. Ja saldas sulas un gāzētas limonādes nomainīsi pret ūdeni, ne tikai ietaupīsi ievērojamus līdzekļus, jo ūdens maksā daudz lētāk, bet arī novērsīsi nopietnas veselības problēmas, tostarp aptaukošanās, diabēta un sirds slimību riskus. Ja ūdens tev šķiet bezgaršīgs un nevari piespiest sevi to dzert bez īpašas vajadzības, pamēģini pievienot tam svaigu gurķi, citronu vai piparmētru - sanāks viegls un svaigs atspirdzinošs dzēriens.

3. Organizē brīvo laiku citādāk

  • Maini ierastās tikšanās vietas pret aktīvākām alternatīvām. Parasti mūsu tikšanās vietu klāsts ar draugiem un radiem ir gana standartizēts un pat garlaicīgs. Tikšanās kafejnīcā uz kafijas krūzi vai restorānā uz branču vai vēlām vakariņām – varbūt ir pienācis laiks ieviest izmaiņas šajā rutīnā? Piedāvā radiem satikties uz pikniku parkā, uzaicini draugus uz velo pastaigu, organizējiet kopā laivu braucienu un atpūtu pie dabas. Aukstākos gada mēnešos var doties uz izjādi ar zirgiem, apmeklēt briežu dārzu vai aiziet nelielā slēpošanas pārgājienā, kuru patīkami noslēgt ar karstu upeņu dzērienu jaukā kompānijā.
  • Ievies jaunu tikšanās konceptu. Tā vietā, lai organizētu tikšanās ar draugiem restorānā, klubā vai viesu namā, uzaicini viņus pie sevis uz “groziņu vakaru”. Tāds kopā sanākšanas koncepts paredz, ka katrs ballītes dalībnieks atnes līdzi kādu ēdienu un dzērienu, tādējādi sadalot uz visiem gan sagatavošanās kņadu, gan arī banketa izmaksas. Šobrīd ļoti populāras ir tematiskās ballītes vai tādas, kur katrs viesis atnes ēdamo kādā noteiktā krāsā. Atceries par pirmajiem diviem ieteikumiem un centies pieturēties pie veselīgākas ēdienkartes.
  • Nemaksā par sportu. Daudzi cilvēki nopērk sporta kluba abonementu ar labiem nodomiem, bet pēc tam gandrīz nekad to neapmeklē. Labāk ietaupi naudu, nemaksājot par treniņiem sporta zālē, un atrod citus veidus, kā ikdienā nodarboties ar sportu. Piemēram, izej no sabiedriskā transporta dažas pieturas agrāk un noej atlikušo ceļu ar kājām. Nelieto liftu, bet izmanto iespēju uzkāpt augšā pa trepēm, uzliekot fizisko slodzi ikru un augšstilbu muskuļiem. Pamēģini vingrot mājas apstākļos – mūsdienās internetā ir neskaitāmas video pamācības, kuras vada sertificēti treneri un uzskatāmi parāda, kā, neizejot no istabas un izmantojot sadzīves inventāru, nodarboties ar pilatēm, jogu un citiem fitnesa veidiem.

4. Minimizē transporta izmaksas

Ja tev ir paveicies dzīvot netālu no darba vietas, kāpēc maksāt par sabiedriskā transporta biļeti vai degvielu, ja to ceļu vai noiet kājām, noskriet vai nobraukt ar velosipēdu? Ja tu dzīvo tālu un nevari pilnībā atteikties no atbilstoša transporta izmantošanas, tad vismaz vari nolikt mašīnu autostāvvietā, kura nav īpaši tuvu un organizēt sev dažus kilometrus garu pastaigu, kas var kļūt par ikdienas tradīciju. Lai uzturētu sevi formā nav nepieciešama intensīva fiziskā slodze, pietiek ar to, ka tā ir regulāra. Ja šis ieteikums iedzīvosies tavā ikdienā, tad varēsi ar vieglu sirdi atteikties no sporta kluba abonementa.

5. Atmet kaitīgus ieradumus

  • Smēķēšanai nē! Par veselīgu uzturu un atteikšanos no alkohola mēs jau parunājām šajā rakstā. Bet līdzīgi kā alkohola lietošana, arī smēķēšana pēc būtības ir savas veselības bojāšana par pašu naudu. Vai nav labāk atmest šos kaitīgus ieradumus un novirzīt ietaupītos naudas līdzekļus veselības uzlabošanai? Šogad palielinājās akcīzes nodokļa likmes tabakas izstrādājumiem un elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamiem šķidrumiem, e-šķidrumiem un tabakas aizstājējproduktiem. Proporcionāli paaugstinājās arī minēto produktu mazumtirdzniecības cenas – tagad viena cigarešu paciņa maksā ap 4 EUR. Vieniem paciņa pietiek nedēļai, citiem vien dienas pirmajai pusei, bet Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pētījums atklāj, ka Latvijā ik dienas smēķē 24,5% iedzīvotāju, lielākā daļa no kuriem jeb 43,5% vēlētos šo nodarbi atmest. Kāpēc gan nepieņemt šo lēmumu šodien? Tā tu ne tikai atbrīvosies no salīdzinoši lielas, regulāras izdevumu pozīcijas, bet arī ievērojami uzlabosi savu veselību.
  • Māzāk laika ekrānā! Pēdējo četru gadu laikā par ceturtdaļu pieaudzis to cilvēku skaits, kuri atzīst, ka tiem piemīt vismaz viens kaitīgs ieradums, liecina “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa” pētījums (2021.g.). 10 % aptaujāto atzinuši, ka lielu daļu sava brīvā laika pavada virtuālajā vidē, no tiem ceturtā daļa (26 %) ir jaunieši vecumā no 18–24 gadiem. Jaunieši ļoti intensīvi lieto sociālos tīklus, kā arī daudz laika pavada, spēlējot datorspēles. Šī aizraušanās, savukārt, noved pie cita kaitīga ieraduma – neizgulēšanās, kas piemīt 24% aptaujāto. Nemaz nerunājot par to, ka mazkustīgs dzīvesveids sekmē dažnedažādas fiziskās kaites. Turklāt datorspēles ir salīdzinoši dārgs vaļasprieks un tam atvēlēto budžetu ir vērts pārskatīt un ielikt saprātīgajās robežās.