9/12/2024

Padomi, kā studentam gudri pārvaldīt savas finanses

Padomi, kā studentam gudri pārvaldīt savas finanses

Kāpēc tieši studentam ir būtiskas finanšu pārvaldības prasmes?

Uzsākot universitātes gaitas, jaunieši kļūst neatkarīgāki. Bieži vien studentiem jāmācas citā pilsētā vai pat valstī, kas nozīmē sadzīves iekārtošanu praktiski no nulles un, ņemot vērā ierobežotus finanšu resursus, prasa rūpīgu budžeta plānošanu.

Tāpēc augstskolu studentiem ir ārkārtīgi svarīgi jau laicīgi sākt apgūt naudas pārvaldības prasmes. Tās palīdzēs veikt pareizas finanšu izvēles, kā arī izveidot stingru finansiālo pamatu nākotnei.

Turklāt studiju laikā iegūtāsfinanšu prasmes palīdzēs efektīvi pārvaldīt savus ienākumus, izdevumus,uzkrājumus un ieguldījumus arī pēc augstskolas absolvēšanas. Lai palīdzētu jums sākt efektīvi pārvaldīt savu naudas plūsmu, piedāvājam iepazīties ar dažiem padomiem, kas palīdzēs pārvarēt finanšu izaicinājumus.  

1.    Finanšu stratēģijas plānošana

Protams, ideāli, ja vēl pirms augstskolas izvēles un dokumentu iesniegšanas ir iespēja kārtīgi pārdomāt finanšu plānošanu. Tomēr nekad nav par vēlu, un tieši tagad ir īstais brīdis salikt savu finanšu stratēģiju:

·     saraksti visus savus potenciālus izdevumus: studiju maksa (ja neesi budžetā); izmitināšana; ēdināšana; grāmatas un mācību materiāli; interneta un telefona pieslēgums; transporta izdevumi ikdienā; dažādi saimnieciski izdevumi (veļas mazgāšana, sadzīves ķīmija u.c.);

·     ja Tu mācies citā pilsētā, ierēķini budžetā ceļa izdevumus, lai aizbrauktu pie ģimenes brīvlaikā;

·     ja studiju maksa tiek segta ar bankas kredīta palīdzību, ieraksti savā stratēģijā termiņu, kad būs nepieciešams veikt pirmos maksājumus;

·     studenta dzīve nenozīmē tikai nepārtrauktu mācību procesu, bet arī izklaides un hobijus. Noteikti padomā par papildus izmaksām, piemēram, sporta zāles abonements, kino, draugu pasākumu apmeklējumi u.c.;

·     nedrīkst aizmirst arī par tādiem izdevumiem, kā apģērbu un apavu iegāde, friziera apmeklēšana, dāmām var būt aktuāls arī manikīrs un citas skaistumkopšanas procedūras.

Ļoti svarīgi būt godīgam pret sevi un sākumā sarakstīt visas iespējamās izmaksas. Noteikti vecāki spēs sniegt vērtīgus padomus par pārtikas iegādi un maltītes pagatavošanu, komunālajām izmaksām. Ir labi, ja ir vecāki brāļi, māsas vai draugi, kuri jau ir studenti un var sniegt praktiskās konsultācijas, kā var ietaupīt un, kā labāk iekārtot sadzīvi.

2.    Plānojot budžetu, apdomā papildus ienākumus

Pēc visu izdevumu apzināšanas var sākt likt budžetu, lai saliktu finanšu prioritātes. Skaidrs, ka studiju maksa un īres maksa ir obligātie izdevumi, tomēr bez kārtējās somiņas vai iknedēļas kino seansa apmeklējuma var arī iztikt. Aprēķini visus savus ienākumus: stipendija; palīdzība no vecākiem; alga, ja jau ir iespēja piestrādāt. Tad saraksti izdevumus pēc prioritātēm, sākot no obligātajiem un svarīgākajiem. Ļoti labi, ja paliek brīvi naudas līdzekļi, kurus var novirzīt tieši brīvā laika pavadīšanai vai atlikt uzkrājumiem, kurus varēs pielietot, piemēram, ceļojumam vai lielākam pirkumam.

Noteikti iesakām apdomāt, kā var palielināt ienākumus. Ļoti iespējams, ka aktīva dalība studentu dzīvēdos papildus bonusus vai pat mācību maksas atlaides. Tas mēdz būt:pētnieciskais darbs; darbs studentu pašpārvaldē; dalība universitātes sportakomandās vai mākslas kolektīvos; dalība hakatonos. Izvērtē savus spēkus unlaika grafiku, ja paliek enerģija un brīvas stundas, tad meklē papildus darbaiespējas. Šobrīd ir uzņēmumi, kuri piedāvā arī pusslodzes darbu studentiem, kovar apvienot ar studijām. Iegūtā pieredze noteikti noderēs turpmākajā karjerā.Ja tev piemīt labas valodu vai eksakto zinību prasmes, māki izskaidrot sarežģītas lietas vienkāršā valodā, tad vari izskatīt iespēju palīdzētskolēniem ar mājas darbiem. Ģimenes bieži meklē arī sos aukles. Ja ir vadītāja apliecība vai vismaz savs ritenis, tad arī kurjera darbs būs piemērots.

3.    Uzkrājums drošības sajūtai un sapņiem

Mēs jau pieminējām, ka ir labi, kad paliek kāda naudas summa pāri. Svarīgi arī uzkrājumus pareizi pārvaldīt. Izskati iespēju atvērt uzkrājumu kontu, atsevišķas bankas piedāvā tiešām izdevīgus nosacījumus. Ja esi drošs, ka uzkrājums netiks skarts, vari krāt arī norēķinu kontā vai citā sev ērtā formātā. Pieradinot sevi maziem soļiem palielināt uzkrājumu summu, tu iegūsi gan “drošības spilvenu” neparedzētajiem izdevumiem (datora remonts vai drošības nauda dzīvokļa īrei), iegūsi pārliecību sevī, ka esi atbildīgs un māki pārvaldīt finanses, kā arī ar laiku varēsi realizēt kādu no saviem sapņiem: aizbraukt uz kādu kārotu galamērķi, nopirkt savu personīgo transportlīdzekli vai ko citu. 

4.    Finanšu pratības attīstība

Nepārtraukta izglītība finanšu jomā ir neatņemama daļa no prasmju apgūšanas, kas ir nepieciešamas, lai efektīvi pārvaldītu personīgās finanses. Šis aspekts ir īpaši svarīgs studentiem, kuri ir uz patstāvīgas dzīves sākuma sliekšņa un pirmo reizi saskaras ar nepieciešamību pārvaldīt savus ienākumus un izdevumus. Pieejamie rīki papildus zināšanu apgūšanai ir gana plaši: grāmatas, blogi,podkāsti un video.

Ir daudzi gan finanšu ekspertu, gan veiksmīgu uzņēmēju darbi, kur var atrast vērtīgus padomus par budžeta plānošanu, ieguldījumiem, aizdevumiem un uzkrājumiem. Piemēram, populāri bestselleru autori ir Robert Kiyosaki, David W Krueger, Jason Zweig,Dave Ramsey. No latviešu autoriem var izcelt Gunu Ciemleju un grāmatu “Mana nauda”. Soc. mediju lietotājiem būtu interesanti piesekot Finanšu izglītības biedrībai (@finansu_izglitibas_biedriba), Alīnai Zelai (@alina.zela), kā arī klausīties vai skatīties sarunu sērijas “Naudas lietas” .

Ir vērts painteresēties arī savā augstskolā, vai tiek plānoti kādi semināri par finanšu pārvaldību, kā arī izskatīt piedāvājumus no izglītojošām tiešsaistes platformām: Coursera, Udemy un citas.

Tomēr atceries, ka studiju laiks galvenokārt ir piemērots profesijas apgūšanai, kā arī kontaktu veidošanai, kuri var noderēt vēlāk. Esi uzmanīgs, atbildīgs un tiecies pie zināšanām, ieguldītais noteikti atpelnīsies!