12/21/2017

Padomi jaunas ģimenes budžeta plānošanai

Padomi jaunas ģimenes budžeta plānošanai

Sākot kopdzīvi ar mīļoto cilvēku vai stājoties laulībā, esam kopīgās nākotnes spārnoti un romantiski noskaņoti. Tas ir laiks, kad ikdienas tēriņu sadalījums, iespējamās nākotnes finansiālās grūtības un citi praktiski apsvērumi šķiet attāli un nebūtiski.

Reizēm domās tomēr ielaužas jautājums par jaunās ģimenes budžetu un izdevumu dalīšanu. Tomēr nereti pat ļoti tuviem cilvēkiem šis temats ir neērts un viņi cenšas izvairīties no tā iztirzāšanas. Patiesībā vislabāk šos jautājumus izrunāt pēc iespējas agrāk, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem laika gaitā. Laicīgi vienojoties par ģimenes finansēm, nākotnē izpaliks strīdi un sarūgtinājums.

Kā sadalīt ikdienas tēriņus

Pie šī jautājuma Jūs kā pāris neizbēgami nonāksiet visai drīz. Visticamāk, vienam no partneriem būs lielāki ienākumi nekā otram. Šeit apkopoti daži padomi, kā efektīvi sadalīt tēriņus atšķirīgu ienākumu situācijā:

  • Vispirms jāvienojas - vai dalīsiet izdevumus uz pusēm vai saglabāsiet ienākumu proporciju arī tēriņu sadalījumā, piemēram, 60:40 vai 70:30.
  • Ja sadalījums 50:50 ir ļoti būtisks Jums abiem, tad pārliecinieties, ka arī mazāk pelnošais partneris vēl arvien var saglabāt līdzvērtīgu dzīvesveidu un kaut ko iekrāt.
  • Ikdienas tēriņu aprēķināšanā un godīgā sadalīšanā palīdzēs aplikācijas Splitwise vai Tricount. Tajās iespējams ievadīt izdevumus un sekot līdzi bilancei - kurš iztērējis vairāk un par cik.
  • Ja izdevumu sadalīšanas lietotnes izmantojat ikdienā, nav vēlams aizrauties un tajās atzīmēt katru sīkāko izdevumu. Mierīgāk būs tad, ja vienosieties, ka aplikācijas izmantojat tikai rēķiniem vai salīdzinoši lieliem pirkumiem. Atcerieties, ka tāpat vairums pirkumu ir Jūsu kopīgās labklājības labā, tāpēc nav vērts skaitīt katru centu.
  • Cita stratēģija ir sadalīt tēriņu jomas, piemēram, viens maksā rēķinus, bet otrs pērk pārtiku un citas ikdienas preces mājoklim.

Lai kāds modelis Jums būtu tuvāks, noteikti izrunājiet visas šaubas ar savu partneri.

Kā sagatavoties neparedzētiem izdevumiem?

Iekrājumi “nebaltām dienām” ir būtiska katras jaunās ģimenes budžeta sastāvdaļa. Eksperti norāda, ka ieteicams turēt tik lielus iekrājumus, lai pēkšņas vajadzības gadījumā (piemēram, zaudējot darbu vai ilgstoši slimojot) varētu nosegt 3-6 mēnešu rēķinus un citus absolūti nepieciešamos izdevumus.

Kopīgi izveidot neparedzētu izdevumu “fondu” nemaz nav tik sarežģīti. Lūk, piemērs:

Ja reizi nedēļā katrs no Jums atliks 10 eiro, tad gadā jau būsiet uzkrājuši vairāk nekā 1000 eiro. Savukārt, ja nedēļā atvēlēsiet 20 eiro no katra, gada uzkrājums būs jau vairāk nekā 2 tūkstoši. No šādas summas jau var nosegt negaidītus lielus tēriņus, piemēram, auto remontu, neparedzētu ceļojumu, medicīniskos izdevumus. Iekrājumi neparedzētiem gadījumiem pasargās Jūs no piespiedu aizņemšanās un ilgstošas ieslīgšanas parādos.

Kā sākt krāt? Un kur labāk turēt iekrātos līdzekļus? Katram pārim būs savs ērtākais uzkrājuma veidošanas formāts. Dažiem patiks naudu likt fiziskā krājkasītē, taču mūsdienās pieejami arī drošāki un ērtāki risinājumi. Lūk, daži padomi:

  • Izveidojiet atsevišķu bankas kontu, kurā abi ieskaitīsiet konkrētu summu, piemēram, 40 eiro mēnesī.
  • Izmantojiet banku piedāvātos automātiskos maksājumus - tādējādi Jums nebūs iespēju aizmirst maksājumu vai kāda iemesla dēļ izvairīties no tā.
  • Neieguldiet naudu kontos, kuriem vajadzības gadījumā būs sarežģīti piekļūt. Ja izvēlaties iekrājumu kontu bankā, pārliecinieties, ka naudas izņemšanas gadījumā netiks piemērota soda maksa.
  • Izvairieties no naudas krāšanas vienā kontā ar saviem ikdienas izdevumiem - ir svarīgi finanses atdalīt un pašdisciplīnas nolūkos norādīt, ka šie līdzekļi domāti tikai ārkārtas gadījumiem.
  • Nosakiet savu iekrājumu finansiālo mērķi, piemēram, sakrāt 1000 eiro pusgada vai gada laikā. Šim mērķim jābūt gana reālam un Jūsu budžetam atbilstošam, lai Jūs varētu katru mēnesi pie tā pieturēties.
  • Svarīgi nepieļaut izņēmumus un nostādīt krāšanu kā prioritāti - piemēram, nedrīkst kādu mēnesi neiemaksāt naudu tāpēc, ka daudz līdzekļu bija jāvelta izklaidei vai apģērbu iegādei.
  • Gadījumos, kad lieku līdzekļu nav vispār, iedziļinieties savos naudas tērēšanas paradumos un, visticamāk, tomēr atradīsiet kādu jomu, kurā varētu tērēt mazāk. Krāšanai, taupīšanai un sevis disciplinēšanai talkā nāk dažādas aplikācijas, piemēram, Mint, Monefy un Money Lover.

Kā plānot lielus pirkumus?

Katra pāra dzīvē pienāk brīdis, kad jāgatavojas lielākam pirkumam. Par lielu pirkumu vidusmērā var uzskatīt preci vai pakalpojumu, kas dārgāks par 500 eiro. Taču, atkarībā no Jūsu ģimenes ienākumiem, šī summa var būt gan mazāka, gan lielāka. Liels pirkums var būt sadzīves tehnika, automašīna, dzīvokļa remonts, tālāks ceļojums vai jauns mājoklis. Lai kas tas būtu, nozīmīgais pirkums skar attiecības dziļāk nekā ikdienas tēriņi, tāpēc ir svarīgi to kārtīgi izrunāt partneru starpā.

Padomi, kas jāņem vērā pirms liela pirkuma veikšanas:

  • Izvērtējiet, kā tas ietekmēs Jūsu mēneša budžetu. Ideālā variantā ietekmei nevajadzētu būt ievērojamai, un noteikti nav ieteicams tam veltīt savus ārkārtas gadījumu iekrājumus.
  • Izsveriet pirkuma nepieciešamību un labāko iegādes brīdi. Vislabāk šādus pirkumus plānot pāris mēnešus iepriekš, jau laikus krājot naudu un izpētot, kad ir visizdevīgākais laiks pirkšanai (piemēram, atlaides, sezonas izpārdošanas).
  • Iegādājoties vērtīgu īpašumu, kā automašīnu vai mājokli, rūpīgi apsveriet un izrunājiet, kurš no Jums būs īpašnieks, vai arī īpašumtiesības būs dalī
  • Ja lielāka pirkuma iegādei ņemat kredītu, pārliecinieties, lai ikmēneša kredītmaksājumi nepārsniegtu 30-40% no ģimenes ienākumiem.
  • Ja vienojaties par naudas atmaksu uz pusēm, šī vienošanās ir jāciena. Negaidītās situācijās, ja viens partneris nevar savu daļu samaksāt, atbalstiet viņu un nākamreiz varat sagaidīt pretī to pašu.

Kas noteikti jāizrunā pirms kopdzīves uzsākšanas?

  • Algas apmērs ir nozīmīgs, lai vienotos par godīgu tēriņu sadalīšanu un citiem praktiskiem jautājumiem.
  • Rēķinu apmaksas kārtība. Vai katrs būs atbildīgs par citiem rēķiniem, vai arī visus rēķinus maksāsiet no viena konta, pēc tam sadalot izdevumus?
  • Parādi ir tēma, kas noteikti jāizrunā savlaicīgi un pilnīgā atklātībā ar savu partneri. Ja pēc ilgākas kopdzīves atklāsies, ka Jums ir nenomaksāti parādi, partneris var būt vīlies un sarūgtināts. Turklāt stājoties laulībā, Jūsu parādi faktiski kļūs dalīti.
  • Kredītreitings, jo tas var potenciāli ietekmēt Jūsu spēju iegādāties mājokli vai automašīnu. Turklāt kopīgiem spēkiem Jūs varat to pamazām uzlabot, piemēram, laicīgi atdodot kredītus vai apmaksājot rēķinus savā vārdā (vairāk par kredītreitinga uzlabošanu lasi šeit)
  • Iekrājumi - parunājiet par to, cik lielu summu katru mēnesi plānojat iekrāt un kādam mērķim. Laikus vienojoties, ka vēlaties kopā atvērt iekrājumu kontu ceļojumiem vai mājokļa iegādei, Jūs varēsiet efektīvāk sakrāt nepieciešamo summu.
  • Pensiju fondi - ir ļoti veselīgi laicīgi izrunāt iekrājumu veidošanu vecumdienām. Ja vēlāk atklāsies, ka partneriem ir ļoti atšķirīgi skatījumi uz pensiju fondu veidošanu, tas var radīt rūgtumu vienā no Jums. Lai cik paradoksāli tas liktos, tieši jaunības gadi ir labākais laiks, kad sākt rūpēties par cienījamu dzīvi pensijas gados.

Svarīgi apzināties, ka naudai attiecībās nav tikai materiāla nozīme. Ģimenes budžets ir svarīgs emocionāls pamats, uz kā balstās labklājīga un harmoniska vide mājās. Katras jaunās ģimenes situācija ir atšķirīga, taču dažas robežas nedrīkst pārkāpt nekad - piemēram, bez atļaujas izmantot partnera kredītkarti vai ņemt naudu no viņa maka.

Tāpat lieku spriedzi var radīt pārspīlēta kontrole pār dzīvesbiedra maciņu. Tāpēc ieteicams vienoties, ka finanšu jomā saglabāsiet arī zināmu brīvību, paturot daļu ienākumu tikai savām individuālajām vēlmēm un vajadzībām ārpus partnera kontroles.