7/30/2024

Kļūdas, kas traucē sasniegt tavus finanšu mērķus

Kļūdas, kas traucē sasniegt tavus finanšu mērķus

Plānojot savu dzīvi, karjeras izaugsmi un personības attīstības virzienu, ir būtiski domāt arī par finanšu mērķiem savas labklājības celšanai. Daudzi cilvēki vēlas uzlabot savu dzīves līmeni un finansiālo stāvokli, bet bez rūpīgas plānošanas, vēlmes paliek tikai domās. Piedāvājam iepazīties ar finanšu plānošanas pamatiem, kas ļaus efektīvi pārvaldīt savus līdzekļus, sasniegt mērķus un rezultātā piepildīt sapņus!

Vai ir svarīgi mērķtiecīgi krāt?

Pašrealizācijas un personīgās izaugsmes eksperti saka, ka mērķiem jābūt konkrēti noformulētiem, reāliem un ar skaidru termiņu. Pēc sasniegšanas termiņa pastāv trīs mērķu veidi: īstermiņa, vidēja termiņa un ilgtermiņa. Katra veida mērķim atbilst sava realizācijas pieeja. 

Īstermiņa mērķu izpildes laiksvidēji ir 6–12 mēneši. Tas mēdz būt rezerves uzkrājums neparedzētiem tēriņiem, kā, piemēram, automašīnas remonts vai ārstniecības izdevumi; uzkrājumskomunālajiem maksājumiem ziemā; uzkrājums ceļojumam vai vidēja apjoma pirkumam, kas naudas izteiksmē ir līdzvērtīgs jūsu mēneša algai vai mazāks par to, piemēram, jaunam telefonam, sadzīves tehnikai vai mēbelēm. Šajā kategorijā ietilpst arī nelielu parādu segšana summā līdz 500 eiro.

Pie vidēja termiņa mērķiem ir attiecināmi jau lielāki pirkumi un lielākas naudas rezerves -  fonda vai uzkrājuma izveide, kas naudas izteiksmē ir sākot no 3000 un beidzot ar 5000 eiro atkarībā no mērķa un ir sasniedzami termiņā līdz 5 gadiem. Mērķu piemēri: automašīnas iegāde, mājokļa remonts, pirmā iemaksa hipotekārajam kredītam, uzkrājums bērnu izglītībai vai arī eksotisks ceļojums.

Ilgtermiņa mērķi prasa lielākulaiku to sasniegšanai un sasniegšanas rezultāts nav nepieciešams steidzami.Piemēram, hipotekārā kredīta segšana pirms termiņa, uzkrājums pensijas laikam.

Ņemot vērā to, ka īstermiņamērķi bieži ir paralēli vidēja termiņa mērķiem, jo dzīves gaitā uzrodas dažādasnepieciešamības, rūpīga plānošana palīdzēs salikt prioritātes un pielāgotiesdažādām izmaiņām. Krāt naudu bez mērķa var, bet tas nebūs efektīvi, jo var trūkt motivācijas atlikt konkrētu summu vai ierobežot sevi spontānos tēriņos.

Esošā finansiālā stāvokļa analīze

Lai uzstādītu reālus mērķus, sākumā objektīvi jāizvērtē esošais finansiālais stāvoklis, jāizanalizē ienākumi un izdevumi. Pie ienākumiem tiek attiecināmi visi līdzekļi, kurus jūs iegūstatgada laikā – alga, prēmijas, pabalsti, ienākumi no investīcijām, ja tādi ir.Pēc ienākumu apzināšanas jāsastāda ikmēneša izdevumu saraksts: mājokļa īre vainekustamā īpašuma nodoklis, komunālie maksājumi, pārtika, transports, apģērbs,izklaides, hobiji, un citi regulāri izdevumi. Novērtējiet arī savus aktīvus –viss vērtīgais, kas ir jūsu īpašumā (nekustamais īpašums, transporta līdzekļi, finanšu ieguldījumi, uzkrājumi), kā arī neaizmirstiet par pasīviem – parādiem un saistībām: hipotekārais kredīts, līzings vai cita veida aizņēmumi un parādi.

Rezultātā jūs iegūsiet ainu parpieejamajiem līdzekļiem, ar kuriem ir iespējams operēt.

Izstrādājot plānu, nolieciet malā rozā brilles

Plāna sagatavošanas laikā mērķi jāsadala pa prioritātēm. Ir būtiski noteikt, kuri mērķi ir svarīgāki, un koncentrēties uz to izpildi. Sākotnēji var sākt no viena vidējā termiņa mērķaun 1–2 īstermiņa mērķiem. Izvēloties mērķi, jāizrēķina naudas līdzekļu apmērs, ko nepieciešams atlikt katru mēnesi, lai sakrātu nepieciešamo summu noteiktā termiņā. Ja nepieciešamās summas apjoms ir liels, apdomājiet iespēju investēt līdzekļus, lai ātrāk sasniegtu nepieciešamo naudas līmeni 

Sastādiet budžeta tabulu un regulāri aizpildiet to. Internetā ir iespējams atrast vairākus bezmaksas rīkus, vietnes vai uzstādīt atbilstošu aplikāciju. Tas palīdzēs kontrolēt ienākumus un izdevumus, kā arī krāt līdzekļus konkrētai vajadzībai.

Plānojot budžetu, uz lietām jāskatās reāli un jāņem vērā tikai garantētos ienākumus. Ja jums ir tipiski tērēt mēnesī lielu summu uz izklaidēm, našķiem un spontāniem pirkumiem apģērbu veikalos, tad jārēķinās, ka momentāni izmainīt savus paradumus būs grūti, untādi tēriņi mēdz gadīties. Ja jums ir krājkonts, tad regulārs automātisks pārskaitījums ļaus būt disciplinētam un neveikt spontānus tēriņus. Plāns regulāri jāpārskata un jākoriģē atkarībā no aktuālajiem dzīves apstākļiem.

Tomēr nevajag būt pārāk stingram pret sevi, jo dzīve turpinās un tajā ir vieta arī baudai. Plāna izstrādes laikā paredziet starpposma mērķus, piemēram, plāna izpilde ceturkšņa ietvaros vai sasniegta apaļa summa. Ļaujiet izteikt pateicību sev pašam par neatlaidību un simboliski nosvinēt šos mirkļus, iztērējot kaut ko arī paša priekam.

“Drošības spilvens” kā pirmais mērķis 

Viena no izplatītākajām kļūdām ir neatbilstošs izdevumu aprēķins vai pārāk optimistiskas ienākumu prognozes.Veiciet kontroles aprēķinus katru otro mēnesi un koriģējiet plānu. Lai pasargātu sevi no negadījumu sekām un neparedzētiem izdevumiem, kā pirmo un prioritāro mērķi ir ieteicams izvirzīt “drošības spilvena izveidi”. Kad jums jau būs uzkrājums vismaz vienas mēnešalgas apmērā, var sākt strādāt arī pie citiem mērķiem.

Esiet reālistiski, bet tomēr ar optimisma noti skatieties nākotnē, un atcerieties, ka finansiālā labklājība prasa laiku un katrs mazākais solis ļaus jums būt tuvāk savam mērķim!