7/28/2016

Kā pasargāt savu naudu ceļojuma laikā?

Kā pasargāt savu naudu ceļojuma laikā?

Vasara ir klāt, ir sācies atvaļinājumu laiks, un atklāta arī ceļojumu sezona. Kādu no mums iedvesmos dzimtās puses ceļi un ainavas, citi vēlēsies apskatīt tuvākas vai tālākas valstis.Tomēr arī šajā laikā nevajadzētu aizmirst parūpēties par savām finansēm, lai patīkamos ceļojuma iespaidus nenomāktu bažas par ceļojuma budžetu un savu finanšu līdzekļu drošību.

Ceļojuma laikā risku, kas saistīti ar Tavas naudas drošību, ir diezgan daudz, piemēram - tūristi var kļūt par vietējo kabatzagļu mērķi, par skaidras naudas izņemšanu no bankomāta ārvalstīs vai valūtas maiņu var tikt pieprasīta negaidīti liela komisijas maksa. Tāpat ārzemju labumu daudzveidība var likt Tev aizmirsties un iztērēt vairāk, nekā biji plānojis. Lielāko daļu no šiem un citiem riskiem var novērst, ja veltīsi nedaudz vairāk laika ceļojuma plānošanai.

Budžeta noteikšana

Ceļojumiem paredzēto finanšu nodalīšana no pārējās naudas ir visvienkāršākais veids, kā nepārtērēties un kā nepakļaut riskam visas ģimenes finanses. Pirms doties ceļojumā, kritiski izvērtē savas finanšu iespējas. Nosaki, kādu kopējo budžetu vari atvēlēt ceļojumam, ieplāno, cik naudas nepieciešams ēšanai, viesnīcas apmaksai, transportam un pārējiem izdevumiem. Neaizmirsti paredzēt kādu naudas summu izklaidei, suvenīriem, citādai sevis palutināšanai, kā arī atstāj rezervi neparedzētiem izdevumiem. Aprēķinos noteikti ņem vērā cenu līmeni valstī, uz kuru dodies. Noderīgu un interesantu informāciju noteikti vari atrast ceļojumu portālos (piemēram, tripadvisor.com, lonelyplanet.com u.c.), kā arī aplikācijās - TouristEye, TripCase. Ja ceļo ar mājdzīvniekiem, noteikti izmanto BringFido aplikāciju, kas Tev sniegs informāciju par tuvākajiem dzīvnieku parkiem vai dzīvniekiem draudzīgām naktsmītnēm, kas var ietekmēt ceļojuma izdevumus.

Skaidra nauda vai kredītkarte?

Par spīti tehnoloģiju attīstībai, joprojām ir daudzas vietas, kur nevar maksāt ar karti, piemēram, par labierīcībām, tirgos, mazās kafejnīcās, ārpus lielajām pilsētām. Tāpēc ceļojumam paredzēto naudu vislabāk sadalīt divās daļās – vienu daļu glabāt bankas kontā, bet otru daļu turēt skaidrā naudā. Bankas karte, protams, ir daudz drošāka par skaidru naudu un ļauj labāk kontrolēt tēriņus. Taču, pirms dodies ceļā, uzliec limitus darījumiem un pārbaudi kartes derīguma termiņu! Iespējams, ir vērts arī noformēt otru norēķinu karti, lai Tu varētu turpināt atpūsties arī tad, ja pirmā karte ir nozagta vai nozaudēta. Maksājot ar karti, centies vienmēr turēt to savā redzeslokā. Atceries, ka norēķini ar Tavu karti var tikt veikti tikai Tavā klātbūtnē - nekādā gadījumā neļauj ar savu karti doties uz citu telpu, kur atrodas norēķinu kartes termināls (tādā gadījumā dodies kopā ar apkalpojošo personālu). Pirms doties ceļojumā, noskaidro savas bankas kontaktinformāciju, lai vajadzības gadījumā būtu iespējams operatīvi sazināties un censties atrisināt radušos problēmu.

Valūtas maiņa

Kādu valūtu ņemt līdzi ceļojumā, ir atkarīgs no tā, uz kādu valsti plāno doties. Tā kā vairākās Eiropas valstīs bez sarežģījumiem var norēķināties eiro, mainīt valūtu ne vienmēr ir nepieciešams. Tomēr, ja Tevis izvēlētajā valstī ir cita valūta, laicīgi parūpējies par valūtas maiņu. Izdevīgāk valūtu mainīt vēl atrodoties Latvijā, jo, pirmkārt, nevar zināt, cik liela pieeja bankomātiem vai norēķiniem ar karti ir citās valstīs un, otrkārt, valūtas maiņas punkti lidostās, autoostās, robežpunktos un viesnīcās bieži piedāvā neizdevīgus maiņas kursus. Ja tomēr nākas mainīt valūtu ārzemēs, labāk izvēlies starptautiski pazīstamu finanšu institūciju bankomātus, kuri atrodas drošās vietās, vislabāk īpašās telpās pie banku filiālēm, lidostās vai viesnīcās. Pirms tam pārliecinies, ka bankomātam nav uzstādītas nekādas nolasīšanas ierīces - skimeri (skimmers) un centies izņemt naudu diennakts gaišajā laikā.

Kā pasargāt sevi no zagļiem?

Lai izvairītos no zādzībām vai naudas nozaudēšanas, ieteicams lielākas naudas summas glabāt viesnīcā pieejamos seifos. Nosaki sev ikdienas tēriņiem nepieciešamo naudas summu, ko ņemt līdzi uz pilsētu, pārējo naudu atstājot seifā. Jebkur, kur apgrozās liels tūristu skaits, vienmēr savus upurus "medī" kabatzagļi, tāpēc līdzi paņemto naudu glabā dažādās vietās, piemēram, gan kabatā, gan makā. Atceries, ka ceļojuma laikā jārūpējas ne tikai par savas naudas drošību, bet arī par dokumentu nenozaudēšanu, tāpēc rekomendējam gan naudu, gan dokumentus glabāt pēc iespējas tuvāk ķermenim un ik pa laikam pārbaudīt to klātbūtni. Gan minētajos ceļojumu portālos, gan aprunājoties ar citiem ceļotājiem Tu vari iegūt noderīgu informāciju, kā sevi pasargāt no kabatzagļiem un kā, iespējams, atpazīt krāpniekus. Piemēram, kabatzagļi bieži vien darbojas grupās, starp viņiem ir gan bērni, gan labi ģērbušies "pilsētnieki". Lielākajās pilsētās ir populāras zagļu "uzdarbošanās" vietas, kurās jābūt divtik uzmanīgiem.

Parūpējies par savām finansēm ceļojuma laikā, lai vari baudīt atvaļinājumu, un mājās atvest tikai pozitīvas atmiņas!