9/7/2017

Kā ietaupīt, gatavojot bērnu jaunajam mācību gadam?

Kā ietaupīt, gatavojot bērnu jaunajam mācību gadam?

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu, skolēnu vecākus nodarbina jautājums - kā nopirkt visu bērnam nepieciešamo, neizcērtot pārāk lielu robu ģimenes budžetā? Lai arī valsts nodrošina skolēniem mācību grāmatas un darba burtnīcas, citi mācību piederumi, kancelejas preces un apģērbs var krietni patukšot maciņa saturu. Lai jaunais mācību gads iesāktos bez raizēm, esam sagatavojuši 8 padomus, kā nopirkt visu nepieciešamo skolas somai taupīgāk.

  1. Pirms doties uz veikaliem, izrevidējiet iepriekšējā gada skolas piederumu krājumus

Šis padoms īpaši noderēs ģimenēm ar vairākiem skolas vecuma bērniem. Neizlietotas krāsas, flomāsteri, zīmuļi, iesākti bloknoti un pat penāļi var paslēpties visdziļākajos mājas nostūros un izrādīties no jauna noderīgi.

Padomājiet arī par tuvinieku un draugu ģimenēm, kuriem bērni jau paaugušies. Varbūt ir vērts pajautāt, vai viņiem mājās nav palikušas nevajadzīgas kancelejas preces vai citi skolas piederumi labā stāvoklī?

  1. Salīdziniet piedāvājumu dažādos veikalos.

Ja Jūsu rīcībā ir laiks, vispirms izpētiet, kuri veikali piedāvā bērnam nepieciešamos mācību līdzekļus un piederumus lētāk. Atcerieties, ne vienmēr rakstāmlietas izdevīgāk pirkt grāmatnīcā - ir vērts apmeklēt saimniecības preču veikalus, vairumtirdzniecības bāzes, kā arī izdevēju un ražotāju veikalus. Izmantojiet kādu no cenu salīdzināšanas rīkiem, piemēram, “Kurpirkt.lv“, “Salidzini.lv“  vai “Gudriem.lv“, kas palīdzēs atrast labāko piedāvājumu interneta veikalos. Kā arī ir vērts apsvērt iespēju iegādāties skolas piederumus hipermārketos, nevis specializētajos kancelejas preču veikalos vai grāmatnīcās, kur cenas var būt daudz izdevīgākas, it īpaši hipermārketa lojalitātes programmas dalībniekiem.

  1. Pērciet vairumā un sadaliet izdevumus.

Pērkot lielākus rakstāmlietu, burtnīcu, zīmēšanas un citu rokdarbu piederumu iepakojumus, ietaupīsiet uz katru nopirkto vienību. Latvijā ir vairākas kancelejas vairumtirdzniecības preču bāzes, piemēram, “Freko”, “Ūpis” un “Charlot”, bet lielāki iepakojumi izmaksās lētāk jebkurā veikalā. Ja Jums ir kupla ģimene, tad šis noteikti ir labs risinājums, lai ar skolas lietām apgādātu visus bērnus. Ja ģimenē ir tikai viens vai divi skolēni, tad vairumā iegādātās preces un to izdevumus varat sadalīt ar citiem ģimenes locekļiem, draugiem vai kaimiņiem. Lai vienādi sadalītu tēriņus starp vairākām ģimenēm, ņemiet talkā aplikācijas Tricount vai Splitwise.

Arī ja nevēlaties vai nevarat dalīt iegādātās lietas ar citām ģimenēm, skolas lietu iepirkšanai vairumā ir vēl kāds būtisks pluss. Proti, Jūs varēsiet iegādātās preces izmantot ilgstoši, ietaupot laiku un naudu nākamgad.

  1. Sagaidiet izpārdošanu.

Rūpīgi apsveriet, vai visas bērnam nepieciešamās preces jāiegādājas jau tagad. Izdevumu sadalīšana ilgākā laika posmā noņems slogu no Jūsu ģimenes budžeta, turklāt drīz pēc 1.septembra visi veikali uzsāks skolas lietu izpārdošanu. Varbūt kāds no mācību priekšmetiem sāksies vēlāk? Varbūt no pagājušā gada palikušas dažas klades vai rakstāmlietas, ko bērns var izmantot pirmajās skolas nedēļās?

Tāpat varat izmantot septembra vidus atlaides, lai iegādātos preces nākamajam mācību gadam - Jūsu maciņš būs pateicīgs!

  1. Izgatavojiet pašrocīgi.

Lai izgatavotu stilīgus un oriģinālus skolas piederumus, kas nemaksā praktiski neko, Jums nepieciešams tikai mazliet centības un brīva pēcpusdiena. Piemēram, skaista penāļa izgatavošanai nepieciešams tikai flīsa gabaliņš, šķēres, poga un striķītis. Turklāt to varat izgatavot kopā ar savu bērnu - tā būs jauka kopīga aktivitāte. Šeit varat noskatīties video pamācību oriģinālā penāļa izgatavošanai: https://www.youtube.com/watch?v=RXF5dJF_RoI. Tāpat pašrocīgi varat izgatavot skolas somu, sporta tērpa maisiņu, kā arī dekorēt burtnīcas un klades, lai nomainītu apnikuša dizaina vāciņus. Meklējiet iedvesmu internetā, ierakstot angļu valodā atslēgvārdus DIY school supplies.

  1. Pērciet mazlietotas preces jaunu un dārgu vietā.

Lai arī obligātās mācību grāmatas ir pieejamas skolā bez maksas, dažādi mācību palīglīdzekļi var izmaksāt gana daudz. Pirms pērkat, izpētiet, vai nevarat sagādāt mazlietotas grāmatas vai skolas somu bez maksas, vai par mazāku cenu. Piemēram, varat ierakstīt savā Facebook vai Draugiem.lv profilā jautājumu, vai kādam nav pieejama Jums vajadzīgā grāmata. Apmeklējiet arī dažādas sociālo tīklu domu biedru grupas, kurās ir iespējams nopirkt, pārdot vai apmainīties ar Jūs interesējošajām mantām.

Tāpat internetā varat izdevīgāk iegādāties arī jaunas grāmatas, piemēram, vietnē http://www.ibook.lv. Šajā lapā iespējama arī grāmatu maiņa un dāvināšana.

  1. Saglabājiet stingru nostāju.

Bieži vien mazie skolēni ļoti vēlas jaunu somu vai penāli tikai tāpēc, ka vecais ir apnicis. Ja ģimenei šobrīd ir ierobežots budžets, saglabājiet stingrību un pērciet tikai lietas, kas tiešām nepieciešamas. Ja iegādājaties ko jaunu, tad ierosiniet norunu, ka šo somu bērns izmantos vismaz divus vai trīs gadus - un atgādiniet par to nākamā mācību gada sākumā. Tādējādi arī jaunākie bērni mācīsies saprast naudas vērtību un nepieciešamību saprātīgi plānot iepirkšanos bez liekas izšķērdības.

Lai rastu kompromisu, piedāvājiet atvasei kopīgi izdekorēt vai pārveidot vecos piederumus, piešķirot tiem jaunu “rozīnīti”. Dekorēšanas ideju ir neskaitāmi daudz - meklējiet iedvesmu attēlos un video internetā!

  1. Izmantojiet aplikācijas taupīgākiem pirkumiem.

Mūsdienās visiem ir pieejamas tehnoloģijas ērtai izdevumu kontrolei. Piemēram, interneta vietne www.inshop.lv un tās aplikācija uzrāda aktuālās atlaides dažādos veikalos Jums nepieciešamajā preču kategorijā.

Bērna skolas somas piepildīšanu būs vieglāk organizēt ar tādu aplikāciju kā Backpack!, it sevišķi, ja skola nav norādījusi detalizētu iegādājamo preču sarakstu. Šī lietotne piedāvā visaptverošu preču sarakstu no bērnudārza līdz pat vidusskolai, ļaujot Jums izvēlēties nepieciešamo un norādīt konkrētu skaitu katrai precei. Kad saraksts izveidots, turieties pie tā un nepērciet neko lieku, pat ja veikalā kaut kas pēkšņi iepatīkas.

Tāpat pieejamas dažādas aplikācijas, kas palīdz sevi disciplinēt, dzīvot taupīgāk un iekrāt naudu kādam mērķim. Piemēram, naudas pārvaldīšanas aplikācijas Monefy un Money Lover noderēs vēl ilgi pēc 1.septembra, jo ļaus ērti sekot līdzi saviem izdevumiem dažādās kategorijās un novērtēt, kurās dzīves jomās dzīvojat pārāk izšķērdīgi. Piemēram, pirms skolas lietu iepirkšanās drudža aplikācijā norādiet maksimālo summu, ko varat atļauties iztērēt, un nepārsniedziet to.

Katrai ģimene ir unikāla, tāpēc nav vienas ideālās taupības receptes, kā apgādāt atvases ar skolai nepieciešamajām precēm. Taču vienmēr labi darbosies taktika pirkumus veikt pārdomāti un laicīgi, vispirms apsverot dažādas iespējas ietaupīt. Vienam tā būs izdevumu kontrolēšanas aplikācija, citam - pacietīga piedāvājumu salīdzināšana dažādos veikalos un interneta vietnēs, bet vēl cits skolas lietu sagādāšanai pieies radoši un varbūt pat atklās sevī kādu jaunu talantu!