2/22/2022

5 veidi, kā nodrošināt finansiālo labsajūtu koronavīrusa laikā

5 veidi, kā nodrošināt finansiālo labsajūtu koronavīrusa laikā

Kad jaunākās ziņas par COVID-19 visā pasaulē diendienā brūk tev virsū no visiem TV ekrāniem, laikrakstu virsrakstiem un ziņu portāliem, ir normāli justies nepārliecinātam par daudziem dzīves aspektiem, tostarp par savām finansēm. Pandēmijas sekas un ar to saistītie ierobežojumi skāra visus, citu starpā atstājot ietekmi uz cilvēku finansiālo stāvokli. Protams, ka šajā nemierīgajā laikā, pirmkārt, ir jārūpējas par veselību. Tomēr tavas finansiālās labsajūtas saglabāšana šajā situācijā arī ir ļoti svarīga. Stingra finanšu pārvaldība, izdevumu prioritizēšana un gudri finanšu lēmumi palīdzēs tev ieviest savā dzīvē lielāku stabilitāti, drošību un pārliecinātību par rītdienu.

1. Paplašini savus ietaupījumus

Viena no iespējamām pašreizējās situācijas sekām ir tā, ka tev var nākties palikt pašizolācijā mājās vairāku nedēļu garumā. Vai arī, ierobežojumu dēļ tavs ierastais darba laiks un apjoms var samazināties.  Tādējādi tu vari zaudēt savus ienākumus uz šo laiku daļēji vai pavisam, ja vien tavs darba devējs nepiedāvā apmaksātu atvaļinājumu vai iespēju strādāt no mājām.

Tā vietā, lai kristu panikā, koncentrējies uz veidu, kā pareizi sadalīt naudu tā, lai esošie finanšu resursi pietiktu uz ilgāku laiku.

To var izdarīt, izslēdzot no budžeta kādus mazsvarīgus tēriņus. Tā kā ar pandēmiju saistītie ierobežojumi var piespiest tevi vairāk laika pavadīt mājās, vari veiksmīgi ietaupīt uz ceļa izdevumiem vai ēdināšanas ārpus mājām. Turklāt daudzas publiskās izklaides vietas ir slēgtas vai pieeja tām ir ļoti ierobežota. Tā vietā, lai tērētu naudu uz kino vai izklaides centru apmeklējumu, atrodi bezmaksas izklaides iespējas, kuras vienlaicīgi būs drošākas, jo nebūs saistītas ar drūzmēšanos. Labs variants  – bezmaksas piekļuve bibliotēkas resursiem vai tūrisma objektu bezmaksas baudīšanas iespējas. 

Šeit ir dažas mobilās aplikācijas, kuras palīdzēs tev atrast sev tīkamāku bezmaksas izklaides veidu:

  • Letonika Ceļo – aplikācijā atrodama interesanta un izsmeļoša informācija par vairāk nekā 2000 apskates vietām visā Latvijā. Tā piedāvā iespēju arī veidot savu maršrutu, atzīmējot interesējošās apskates vietas.
  • Free Books – aplikācija apvieno dažādu žanru grāmatas. Tā kā gan aplikācija, gan grāmatas ir bezmaksas, tas ir ideāls risinājums tiem, kuri vēlas nedaudz ietaupīt naudu.
  • Kitchen Stories – patiesi iedvesmojošs ceļvedis ēdienu gatavošanā ikvienam – gan gatavošanas profiņam, gan iesācējam. Aplikācija ir kvalitatīva, ar bagātu vizuālo materiālu un aizraujošu saturu. Nolūkotās receptes iespējams saglabāt savā virtuālajā recepšu grāmatā un pagatavošanai nepieciešamos produktus pievienot iepirkumu sarakstam.

2. Prioritizē izdevumus un palielini savu “ārkārtas fondu”

Nenoteiktība ap pandēmiju prasa monetāro stingrību. Sastādi sarakstu ar nepieciešamajiem minimāliem ikmēneša izdevumiem – komunālie pakalpojumi, dzīvokļa īres maksa, pārtikas izdevumi, degviela, kredītsaistību atmaksa un citi obligātie ikmēneša tēriņi. Neaizmirsti arī par apdrošināšanas prēmijas samaksu, jo veselība šajās dienās ir absolūtā prioritāte! Samazini nevajadzīgus izdevumus – pavadot vairāk laika mājās, vari pretoties kārdinājumam veikt impulsīvus pirkumus, kā arī spēsi ietaupīt uz dažām regulārām ikdienas izmaksām. Kad visas pirmās nepieciešamības vajadzības ir segtas, vari apsvērt iespēju daļēji novirzīt atlikušos finanšu līdzekļus sava “ārkārtas fonda” palielināšanai, jo “drošības spilvenam” šī brīža neparedzamajā vidē ir jābūt. 

Viens viegls veids, kā ātri palielināt savu “ārkārtas fondu” ir ietaupīt un novirzīt uz krājkontu savu nodokļa atmaksu, ko saņemsi pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas. Kā reiz tuvojas marts – gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas sākuma termiņš.

Atceries, ka tavam “ārkārtas fondam” ir jābūt pietiekami lielam, lai spētu apmierināt neparedzētas, bet tūlītējas vajadzības, kā, piemēram, veselības aprūpes izdevumus. Vēlams, lai fonda apjoms būtu vienāds vismaz ar viena mēneša algas apmēru.

3. Pārskati savas rezerves un pārdomāti veido pirkumu sarakstu

Atceries, kā pandēmijas pirmajos mēnešos pircēji burtiski iztukšoja veikalu plauktus, masveidā iegādājoties griķus, konservus un tualetes papīru, lai spētu izdzīvot pašizolācijā? Kaut gan panika ap pandēmiju jau ir mazliet norimusies, no paraduma veikalā pirkt visu pēc kārtas ar nodomu “gan jau noderēs”, tikt vaļā izrādās grūtāk. Pirms ej uz veikalu, pārskati savas mājas rezerves un pārdomāti sastādi patiešām nepieciešamo pirkumu sarakstu. 

Daudziem no mums mājās jau ir diezgan plašas rezerves, kas var palīdzēt izdzīvot daudzas nedēļas. Iespējams, arī tev mājās ir plaši krājumi ar graudaugiem un putrām, kā arī dažas pudelītes ar roku ziepēm un rezerves zobu pastas tūbiņām vannas istabā.

Savu krājumu apzināšanās neļaus tev veikt impulsīvus pirkumus iztukšojot pirmās nepieciešamības preču plauktus veikalā, tā  vietā atstājot šīs preces citiem, kam tās var būt vairāk nepieciešamas. Tāpēc, ja tev mājās jau ir divi iepakojumi rīsu, nepērc klāt vēl, neveido pārmērīgus krājumus, tavs maks un sabiedrība būs tev pateicīgi. Šeit varētu klāt minēt arī par uzmanības pievēršanu preču derīguma termiņiem.

Šeit ir dažas mobilās aplikācijas, kuras palīdzēs tev gudri iepirkties un taupīt:

  • Spendee - aplikācija palīdz sekot līdzi saviem tēriņiem un optimizēt budžetu. Savienojoties ar visiem taviem finanšu rīkiem (bankas kontu, Wallet, PayPal) un automātiski kategorizējot visas izdevumu pozīcijas, aplikācija ļauj ieraudzīt budžeta “kopējo bildi” un efektīvi analizēt, organizēt un optimizēt to.
  • Our Groceries Shopping List – ar šo aplikāciju lietotājs var ne tikai izveidot iepirkumu sarakstu, bet arī sinhronizēt to ar savu ģimenes locekļu mobilajiem telefoniem. Šādā veidā mājinieki pirkumu sarakstu var aplūkot un reāllaikā rediģēt - noņemt vai pievienot papildus preces. Tas būs labs veids, kā neiegādāties neko lieku un vienā iepirkšanās reizē nopirkt visu nepieciešamo, izvairoties no lieka veikala apmeklējuma.

4. Izmanto atbalsta programmas, un uzzini, kas tev pienākas

Ja pandēmija jebkādā veidā sekmējusi tavu ikmēneša ienākumu samazināšanos, ir īstais laiks izpētīt, kādas COVID-19 atbalsta programmas tu vari izmantot, un kādi valsts un pašvaldības pabalsti tev pienākas. Tā, piemēram, ja esi atlaists vai atstādināts no darba uz nenoteiktu laiku, jo neesi vakcinējies, tev ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu. Turklāt nesenā koronavīrusa ārkārtas palīdzības pakete piedāvā jaunus apmaksātus slimības atvaļinājumus un ģimenes atvaļinājuma pabalstus, kuri var tev noderēt, ja esi saslimis pats vai esi spiests palikt mājās ar saslimušo bērnu. Valsts piedāvā dažādus pabalstus un piemaksas ģimenēm ar bērniem, senioriem un cilvēkiem ar invaliditāti. Nodrošina piemaksas darbiniekiem, kuru darbs ir saistīts ar pastiprinātu COVID saslimšanas risku, kā arī sniedz atbalstu izglītības procesā iesaistītajiem. Izpēti, kādiem pabalstiem tu varētu kvalificēties. Ja nevari atrast nepieciešamo informāciju pats, zvani uz COVID-19 informatīviem tālruņiem, speciālisti noteikti atbildēs uz visiem taviem jautājumiem. Vietnē Covid19.gov.lv sadaļā  Atbalsts sabiedrībai” varēsi atrast atbildes uz daudziem jautājumiem par atvieglojumiem un pabalstiem, kas pienākas dažādām sabiedrības grupām.

Brīžiem sazvanīt atbilstošo operatoru var būt grūti, būs jāsamierinās ar ilgu signāla aizturēšanas laiku, jo zvanu centru darbinieki ir pārslogoti. Taču dažas vilšanās stundas būs tā vērtas, ja varēsi izmantot valsts piedāvātos papildu līdzekļus, kas palīdzēs tev novērst finansiālo lejupslīdi.

5. Pārbaudi apdrošināšanas statusu

COVID-19 pandēmija ir lieko reizi pierādījusi apdrošināšanas nozīmi, tāpēc dzīvības vai veselības apdrošināšanas plāna izvēle un noformēšana, ja tev tāda nav, ir vēl viens vieds lēmums.

Ikvienam ir nepieciešams veselības segums, taču daudzi paši nerūpējas par apdrošināšanu, jo to viņiem nodrošina darba devējs. Darba vietā noformēta vispārēja darbinieku jeb grupas veselības apdrošināšana var neiekļaut sevī ļoti būtiskas izdevumu kategorijas, kā arī var segt pašriskus tikai kādā ļoti ierobežotā apjomā. Laikā, kad pašas darbavietas nav pasargātas no izmaksu samazināšanas un taupības pasākumu radītajiem apstākļiem, grupas veselības apdrošināšanas segums var neglābt pat tevi pašu, nemaz nerunājot par tavu tuvinieku aizsardzību. Tāpēc nemēģini ietaupīt uz apdrošināšanas polises un neatliec prēmijas samaksu. Neaizmirsti, ka visa apkārt notiekošā iemesls ir vīruss – veselības apdraudējums. Pasargā sevi un savus tuviniekus no negaidītiem veselības aprūpes tēriņiem, kas inflācijas apstākļos var būt pārsteidzoši lieli.

COVID-19 situācijas dēļ pasaule ir satraukta, taču tas nenozīmē, ka jācieš arī tavām finansēm. Rīkojies, un laicīgi izveido plānu B, optimizējot savus izdevumus un veidojot “"ārkārtas fondu", pirms vīruss ir tevi jebkādā veidā negatīvi ietekmējis. Bet, ja tomēr vīruss tevi jau ir skāris, parūpējies par iespējām ilgtermiņā mazināt finansiālo kaitējumu, izmantojot šos padomus.